עמדת תצפית לעיוור

פרויקט שעוצב בהתאמה לעיר חיפה
חווית הצפייה בנוף וההתפעלות ממנו הינה טריוויאלית ומובנת מאליה עבור כל אדם רואה העומד בנקודת תצפית. עמדת התצפית לעיוור עוצבה במטרה להנגיש לעיוורים ולקויי ראייה את הנוף הנשקף באמצעים פשוטים ולספק להם את חווית “הצפייה” על ידי אינטגרציה בין חושית – מישוש תבליטים וכתב ברייל המשרטטים את הנוף בקווים כלליים והאזנה לתיאור הנוף על ידי סריקת QR Code המופיע על גבי השלט. הדימוי הוויזואלי של התצפית על השלט מייצר תמונה הברורה בעיקר לעיוור.

טכנולוגיית הייצור של העמדה פשוטה יחסית, וההשראה לצורניות המאפיינת אותה לקוחה מצמיחה של ענפי עץ. החומריות, אופי הצביעה בצבע בעל טקסטורה והגאומטריה של העמדה מקלים על איתורה בעזרת מישוש ותומכים בהגדרת שפה אחידה לעמדות תצפית פוטנציאליות לעיוורים.

סריקת הQR Code עם הפלאפון פותחת קובץ סאונד המספר על הנצפה בעמדה ומעשיר את המידע הניתן על ידי התבליט. העמדה צבועה בצבע מיוחד בעל טקסטורה שמורגשת במישוש לשם בידול העמדה מכל הסובב אותה במרחב, וצורניותה הגיאומטרית תומכת בבידולה מאובייקטים בסביבתה. מישוש תבליטי הברייל ותוואי הנוף מעניק מידע לגבי המראה הנשקף מעמדת התצפית.

העמדה השתתפה בתערוכה “אומנות שנוגעת” במתחם התחנה בתל אביב באפריל 2015. התערוכה נהגתה והופקה על ידי “זהזה“, ארגון חברתי שמייצר תוכן ופרויקטים חברתיים – עסקיים ייחודיים.

העמדה יוצרה בעזרתם האדיבה והלבבית של -

עדי נתן וכלב הנחייה שלו טנגו, אבי מ”גבע-אדר” – שילוט ותאורת לד, יוסי מ”גוונים” – צביעה תעשייתית, ישי בן זקן, מורדי עמר וולדימיר וובצ’וק מה-”מדעטק” – מוזיאון המדע בחיפה, אמן המתכת והמסגר אליעזר אלקובי, אסתי מספריית העיוורים בנתניה, הקריין אריק ניניו, האמנית הרב תחומית ורד אלפרט ועומר וימן.

להגדלה לחץ על התמונה